Full Staff Roster

Staff

Board of Directors

Chair – Alec Orrock

Vice-Chair – Christian McGuire (I.S.L.)

Vice-Chair – Joyce Lloyd (I.S.L.)

Director – Jason Justice (I.S.L.)
Assistant to: Jupiter Justice

Director – Allison Meyer
Assistant to: Malakai Unland

Director – Bert Boden
Assistant to: Julia Ree

Director – Caitlin Doolittle
Assistant to: Megan Schreiber

Director – Matthew Lewis
Assistant to:

Treasurer – Elayne Pelz (I.S.L.)

 

 


Facilities Division

Division Head: Jason Justice (I.S.L.)
Division Second: Joyce Lloyd (I.S.L.)

Housing
Department Head: Bert Boden
Staff: Sarah Goldberg

Tech
Department Head: Joshua Therien
Staff: Mark Lim, Joshua Rodriguez, Toni Shelton

Facility Liaisons
Department Head: Jason Justice (I.S.L.)
Staff: Jupiter Justice, Joyce Lloyd (I.S.L.)

Facility Plans/Diagrams and Statistics:
Anthony Vitug

Pre-con planning:
Jason Justice (I.S.L.)

Food Trucks:
Jocelyn Uy

Exhibit Hall (Dealers; AA; Fan Tables, etc.)
Department Head: Briana Weatherspoon
Pre-con sales: Alec Orrock

Swap Meet
Department Head: Charlotte Anderson
Pre-con sales: Alec Orrock

 


Gaming Division

Division Head:
Division Second: 

Tabletop Gaming
Department Head: Daniel Molzahn
Staff: Jessica Atkinson-Riff, Joshua Badger, Carly Cozby, Brian Dionne, Karla Freeman, Flora Gonzalez, Christopher Harris, Herron Hollander, Dae Kim, David King, Robin King, Christina Krivenkoff, David Little, Diana Luong, Nicole Elske Midstokke, Hugo Minott, Stacie Montgomery, Randal Rhodes, Billy Salazar, Kimberly Shaver, Michale Shupe, Sean Walker

E-Gaming
Department Head: Cody Bashaar
Staff: Walter Bartel, Christopher Bradford, Marc Dionne, Jose Garcia, Carlos Gomez, Brian Kruise, Anthony Mendoza, Anthony Roman

 


Guest Relations Division

Division Head: Dashiell Gayhart
Division Second: Sean McAllister

GoH Liaisons
Department Head: Ashley Lanning
Second: Tami Holloway
Staff: Samantha Mitchell, Jennifer Nguyen, Andrew Huynh, Akira Neuhaus, David Bowne, Kim-Quang Vo, Cesar Ramirez, Jarett Jimeno, Tim Davis, Marvin Becerra, Ayrton Jade Chio

Featured Liaisons
Department Head: Whitney Fahnbulleh
Staff: Vanessa Cruz, Angel Zamora, Maria Flores

Green Room
Department Head: Mayra Campos
Staff: Carolina Medrano, Donna Huttstapferbell, James Bell

Autographs
Department Head: Anita Nuñez
Staff: Alexis Cañedo, Marlin Carnell, Patrick Dolan, Austin Aragon

Interpreters
Department Head: Mason Beninger
Staff: Armond Oliphant, Yusaku Tanemoto, Lisle Wilkerson

Guest Concierge
Department Head: Kenya Starr
Staff: Jessie Berrios, Mayela Zamora, Lauren Morales

Transportation Coordinator
Department Head:
Second:
Staff:

 


Live Programming Division

Division Head: Allison Meyer
Division Second: Malakai Unland
Assistants: Katarina Adams, John Searight, Susie Searight, Joshua Briones

Video Room
Department Head: Kirk Van De Walker
Staff: Todd Allis, Aloura Luna, Nathaniel Monastrial

Panels/Workshops/Live Demos (review & scheduling):
Allison Meyer, Alec Orrock, Malakai Unland

Programming Operations
Department Head: Sabrina Cook
Second: Luis Lopez
Staff: Judith Duran, Alexa Arenz, Isabella Byrne, Derek Chan, Doris Garcia, Ryan Germann, Jonathan Guerr, Alexander Herrera, Chai Hongsoong, Coty Jones, Andrew Kwong, Zero Liddell, Christopher Lin, Koji Mitoma, Harrison Nguyen, Ethan Nguyen, Marley Ochoifeoma, Caleb Pan, Josh Priego, Amber Ramirez, Jizelle Saucedo, Cat Tarnoff, Zero Liddell
Programming Check in Staff: Catherine Loy, Rita Loy, Cheyenne Buechner, Elajah Starks
Programming Host- Andrew Alandy

Programming Registration (Check-in):
Department Head: Doran DiStefano
Second: Elizabeth Hernandez Jimenez
Staff: Elizabeth Hernandez Jimenez, Michael Eclicerio, Cyntia Martinez, Mario Montes, Cezar Gonzalez

Entertainment Lounge
Department Head: Lauren Sanders
Second: Nathanial Koerner
Staff: Marcel Alonzo, John Granillo, Jonathan Ocampo, Kason Parker, Nova Watkins, Nikki Unger
Talent Coordinator: William Draven
18+ Fashion Show Coordinator: Ariane Brandt

ALA Next Top Star
Department Head: Christina Cook
Second: Mark Patton
Staff: Patrick Berardi, Patrick Cox, Brittany Williams

Live Music / Bands (including Battle of the Bands contest)
Department Head: Eli Komai
Staff: Jasper Anderton, Sara Breuer, Christopher Lopez, Andrew Perrine

Game Shows (Game Shows; Scavenger Hunt; Cosplay Chess)
Department Head:
Staff: Bernard Acero, Cole Dalton, Michael Garcia, Zoe Hackbardt, William Shimmin, Christie Shimmin

 


Main Events Division

Division Head: Christina Wen

Masquerade
Department Head: Shannon Deonier (Competition Director); Katrina Leonoudakis (Show Director)
Second: Stacie Pitt (Competition Second); Justin Tan (Show Second)
Denpai: Stephanie Stork (Lead), Matt Tsang, Claire Seney, Ingrid Aquino, Katherine Peng, Ziyiah Rogers, Sam Axmaker
Judge’s Assistant: Megan Schreiber
Ninja: Rosanna Tang, Clint Foley, Nicha Thumwanit
Runner: Chris Mitchell

Fashion Show
Department Head: Christina Wen
Second: Tran Huynh
Fashion Show Photography Lead: Jeremy Rafanan
Fashion Show Boutique Lead: Jennifer Funke
Staff: Hannah Bon, Armando Cepeda, Walter Chiu, Taylor Tourek, Michael Woo

AMV Contest
Department Head: Jason Fiore
Second: Eric Stokien
Staff: German Gonzales

Dances/Dance Tournaments
Department Head: Andre Smith
Staff: Christine Deatrick, JiWon Jang, Ariel Jones, Katherine Kline, Mayra Ochoa, Aria Palherkar, Sydney Stechmann

Formal Dance
Department Head:
Staff: Christina Bogino, Jennifer Hendricks, Ariel Krutsinger, Alfred Lee, Eleanor Mercer, Lauren Smith

Ceremonies (Opening/Closing) Coordinators: Ash Baldon, Patrick Chua
Staff: Albert Ayala

Ushers
Department Head: Timothy Le

 


Operations Division

Division Head: Bert Boden
Division Second: Julia Ree

Con Ops
Department Head: Lee Almodovar
Second: Ebony Georges-Smith
Staff: Shin Avanzado, Delaine Avanzado, Belinda Burger, Michael Chavez, Lance Coffing, Mark De Vera, Kevin Fennel, Noah Fernandez, Alexander Givens-Baran, Sarah Goldberg, Carlos Gomez, Pamela Harvey, Amy Heintz, Douglas Holmes, Brandon Jinadasa, Marcus Kennedy, Nathan Kim, Aaron Kim, Jacob Kopakowski, Natashia Marshall, Alice Massoglia, Caitlyn Mazzacano, Erik Medina, Doris Morgan, Alberto Nava, Zander Nelson, Arifah Newell, Anthony Pionke, Christina Piper, Corwin Reynante, Daniel Richards, Jonathan Rosas, Tana Tharalson, Allan Timblin, Mariel Tripato, Gregory Watts, Michael Weinstein, Anastasia Wilson

Assistants to the Board
Department Head: Melissa DeMello
Staff: Ashley Coffing, Emerald Ivy, Shane Richard, Casey Ullon

Attendee Services
Department Head: Ed Garcia
Second: Joe Palmer
Staff: Gabino Alvarez, Audrey Chia, Karen Garcia, James Lomax, Aida Perez, Julia Ree, Isabel Sanchez

Information Technology:
Alec Orrock

Logistics
Department Head: Christina Velasquez
Second: C. Elizabeth Hurba
Staff: Angela Nolasco (Inventory); Cristian Brueckner, Wesley Cockroft, Michelle Irigoyen, Jessie Kim, Elizabeth Lormans, Dana Nguyen, Ari Olmedo, Sam Park, Theodore Tuyo, Melody Vito, Kwame West, Sherman Vickers

Office (Admin)
Department Head: Daisy Sanchez
Staff: Francisco Arroyo, Adriana Caselin, Michael Martinez, Marc Martinez, Andrea Martinez, Jorge Rocha, Araceli Tobon

Registration
Department Head: Martin Young
Second: Lia Drellshak
Staff: Trevor Adams, Kris Bauer, Sherri Benoun, Rochelle Bernarte, Marshall Bernarte, Kessiah Chapman, Christina Chu, Rose Combs, Lauren Cook, Dasan Cotacachi, Juan De La Rosa, Aurelia Dennis, Blaine Dokken, Christopher Furguson, Vanessa Gonzales, Andrew Haggerty, Venice Haggerty, Nathan Hall, Brian Hua, Paul Jackson, Shaun Kiefer, Esther Kim, Holly Knevelbaard, Junnosuke Komiyama,
Corin Kumamoto, Ethel Lapena, Albert Ma, Kayla McGiffen, Romy Meyerson, Cloud Monteclaro, Luis Morales, Mariah Morris, Michael Natividad, Gus Patino, Elayne Pelz, Rosemarye “Beth” Pizana, Nico Raisbeck, Bob Ree, Bianca Samosir, Teddy Sperber-Doncaster, Jackie Sperber-Doncaster, Nicholas Stapler, Chanelle Thomas, Donald Tran, Matthew Tsang, Luis Ulmos, Jackie Valera, Blase Van Splinter, Jimmy Villalobos

Radio Equipment:
Bert Boden

 


Promotions Division

Division Head: Matthew Lewis
Division Second: Dwayne Wilks

Sponsorships/Advertising:
Matthew Lewis

Prize Team (Coordination and Distribution)
Department Head: Dee Jersey
Second: Kim Rose
Staff: Roger Rose, Liza Neville-Olson, Chaz Baden, Jordan Wildman

Publicity Tour
Department Head: Matthew Lewis
Staff: Dwayne Wilkes, Jordan Brown, Kim Stephenson, Patrick Stanley, Judy Coffin, Chasen Friedman, Kaitlin Snodgrass, Serah Styles, Analise Tanner, Jaime Gomez, Jeff Gerard

Ribbon Station
Department Head: Kim Stephenson
Second: Jordan Brown
Staff: Gabriel Aria, Andrew Cigal, Judy Coffin, Chasen Friendman, Kaitlin Snodgrass, Maureen Henry, Luis Katsurayama, Nathanial Natividad, Rikku Pacania, Amber Pegler, Danitza Rivera, Adam Rose, Justin Sohn, Hillary Stephenson, Thea Tindall, Athena Ware

Official ALA Merchandise
Department Head: Skylar Barti
Second: Alex Figueroa
Staff: Kassandra Beltran-Thomas, Jessica Florence, Teagan Kowitz

Press/Industry
Department Head: Greg Peterson
Staff: Luca Li, Alexander Gillilan, Raymond Shipman

Post-Convention Survey:
Patrick Stanley

 


Publications Division

Division Head: Caitlin Doolittle
Division Second: Megan Schreiber

Art Coordinator:
Meaghan Fox

Decorating Committee
Department Head: Kate Hopp, Dennis Magat
Staff: Aaron Tolentino, Benjamin Hansen, Ingrid Aquino- Gomez, Garrett Green

Signage
Department Head: Megan Schreiber
On-Site Staff: Christina Patterson, Valerie Patterson, John Taussig

Mobile App:
Amanda Shockley

Program Book & Quick Guide
Department Head: Caitlin Doolittle
Second: Kate Hopp
Staff: Ed Gomez, Elyse Stinman, Victor Shapero

Cosplay Gatherings Coordinator:
Samantha Miyake

 


Special Programming Division

Division Head: Steve Roberts

Parent’s Lounge / Quiet Lounge
Department Head: Kevyn Ontai
Staff: Robert Pabo, Doreen Peters

Costume Repair Station
Department Head: Elisabeth Duty
Staff: Noah Baldwin, Patrick Beckstead, Caitlin Brown, Alestra Burdick, Peter Farquhar, Alexis Hall, Jessica Hutchison, Matthew Morrell, Martin Quinn, Chris Quinn, Charli Teitell, Terry Wren

Manga Lounge
Department Head: Adam Sarmiento
Staff: Kandis Caringer, Ernie Gutierrez, Stephanie Huerta, Ernesto Montes, Robert Padilla, Adam Sarmiento, Stephanie Silva, Jorge Uribe

Blue Rose
Department Head: Michelle Nguyen
Staff: Ifeanyichuckwu Adimora, Chris Brinegar, Marcela Garcia, Kaien Hin, Emily Jenq, Mia Jones, Thalia Lizama, Milan Nguyen, Kelsey Ohl, Carlo Ondoy, Mary Payumo Vazquez, Zuly Ramos, Olympia Russell, Crystal Sicairos, Kendra Tassie, Steven Wood

Karaoke
Department Head: Cathy Johnson, Dean Johnson
Staff: Talvi Fried, Jeanette McGeisey, Ralph Serranilla, Aven Snow

Photo Studio
Department Head: Aldo Sarellano
Staff: Ricardo Ramos, Ka Fai wong

Hall Costume Awards
Department Head: Adriana Zepeda
Staff: Michael Hoang, Yuqi Khoo, Martha Lara, Margarita Lara, Joshua Tanner

 


Special Thanks

Chair Emeritus: Chaz Boston Baden

Help Wanted

 

Bilingual Japanese-English Interpreter & Liaison Volunteer

Interpreter-Liaison volunteer roles are a dual role traditional guest liaison responsibilities and Japanese interpretation. Help make ALA 2020 a unique and worthwhile event for our Japanese Guests of Honor (GOH). As a liaison, you will be tasked to guide and take care of the needs of ALA 2020’s Guests of Honor during their engagement at the convention. Further, as an interpreter, you will be in a unique and trusted position to guide our Japanese Guests of Honor. Please note, this role does not require you to interpret for our GOHs for speaking events.

If you are interested, excited, or want to see if you qualify, please email the following information to masonbeninger@protonmail.com but also CC: bi.tami89@gmail.com in email. In the subject line, please write “ALA 2020 Interp/Liaison Role.”

E-Gaming

Staff will need to engage with con-goers to assist them with the processes of obtaining games in the room, guiding them through the ribbon process and patrolling the room to prevent any abuse of the convention’s equipment. Knowledge/love of video games is recommended (it is e-gaming after all).

E-gaming is open form Thursday – Sunday, and is open for most of each day.

If interested, please contact videogaming@animelosangeles.org